Mořské ryby

Ryby vhodné do reefového akvária

Při výběru ryb pro naše akvárium musíme brát v úvahu řadu faktorů.

Velikost ryby ( v dospělosti )

Krásný bodlok Acanthurus leucosternon, anebo díky filmu Hledá se Nemo tolik populární "Doris" Paracanthurus hepatus, může být v prodejní nádrži ve velikosti klidně pouze 5-6cm, ale v dospělosti má tato ryba více jak 30cm.

Acanthurus leucosternon - Autor: Nattu from Male', Maldives  Paracanthurus hepatus Cheilinus lunulatus

( bude doplněno )

Prostorové nároky

Souvisí sice i s velikostí, ale některé druhy ryb nemusí být ani moc velké a přitom jim naše nádrž bude velmi těsná. Jejich způsob života totiž vyžaduje prostor, který jim mohou poskytnout pouze opravdu velké nádrže.

( bude doplněno )

Potravní nároky

Velmi častým problémem je to, že si akvarista do reefové nádrže pořídí rybu, která se mu líbí, ale o které až později zjistí, že není schopen, případně ochoten ji uživit. Je to například řada klipek a pomců - do jejich jídelníčku patří totiž i korálnatci a tak jsou to ryby vhodné spíše do Fish Only akvárií ( FO= pouze ryby, bez korálnatců ), než do reefu zarostlého koloniemi korálnatců.

Chaetodon auriga Chaetodon fasciatus

( bude doplněno )

Snášenlivost s ostatními obyvateli nádrže

I mezi rybami jsou velmi agresivní druhy, urputně si bránící své teritorium. Mezi takové patří například komorníci Dascyllus ( melanurus, aruanus ). nebo klauni Premnas biaculeatus. Stejně tak i někteří pyskouni, sapíni, hlaváči ...

Premnas biaculeatus - Autor:Nick Hobgood

( bude doplněno )

Ryby vhodné do nanoreefu ( malého akvária )

Vypsat, které druhy ryb jsou vhodné do malých nádrží není tak jednoduché, neboť jednotlivě vhodné být mohou, ale některé jejich vzájemné kombinace již mohou působit nemalé problémy. Dalším důležitým faktorem je to, kdy rybu do nádrže dáváme - u malých nádrží je to mnohem důležitější, než u těch větších. Například pokud bude malý a líbivý modro-žlutý sapínek Chrysiptera parasema vložen do nádrže jako první ryba, bude si s pravděpodobností hraničící s jistotou, nárokovat celou nádrž. Každou později vloženou rybu bude napadat, bez ohledu na velikost. Pokud bude do nádrže vložen jako poslední, je mnohem větší šance, že se s původními obyvateli jakž-takž srovná ( s jistotou vám to ale nezaručí nikdo ).

Chrysiptera parasema - Autor: Paweł Cieśla Staszek_Szybki_Jest

  Velmi vhodná rybka do malé nádrže je Gobiodon okinawae. Je to maličká ryba do 5 cm délky. Většinou se po nádrži pohybuje spíše "přískoky", než plaváním. Obvykle čas tráví povalováním se ve větvích korálů. Vypadá velmi pěkně, ale je potřeba počítat s tím, že někteří jedinci se dříve, či později mohou pustit do okusování korálových polypů. Dopředu ovšem nelze určit, který jedinec bude mít korálové choutky a který ne.

Kromě výše uvedeného jsou do menších nádrží vhodní i další zástupci čeledi Gobiidae ( hlaváčovití ) např. Gobiodon citrinus, nebo Cryptocentrus cinctus - a když k tomuto hlaváči přidáme ještě symbiotickou krevetu - např. Alpheus bellulus, můžeme pozorovat velmi zajímavé soužití těchto tvorů.

 Gobiodon okinawae - Author: Jenny Gobiodon citrinus - Autor: Rob Cryptocentrus cinctus + Alpheus djiboutensis - Autor: Nhobgood

( bude doplněno )

 

 

Cryptocentrus cinctus + Alpheus bellulus
Vytvořil: vik.vitek@gmail.com