Materiály používané na stavbu nádrží

Většina akvárií je skleněných, ovšem není sklo, jako sklo. V této části se dozvíte něco o používaných materiálech a také o tom, že akvárium nemusí být vždy skleněné.

Sklo

Nejběžnější sklo používané v akvaristice je typ Float ( plavené sklo ). Má ovšem jednu nepříjemnou vlastnost a to je zabarvení do zelena. Ve sladkovodní akvaristice tento efekt není tolik znatelný, jako v mořských akváriích. Proto se při stavbě mořských nádrží využívají skla, která jsou ochuzena o oxid železa ( způsobující zelené zabarvení ). Tato skla jsou náročnější na technologii výroby a proto jsou dražší. Z tohoto důvodu jsou některá akvária stavěna z obyčejných skel a jen to čelní je ze speciálu. Komerční názvy těchto skel jsou optiwhite, ultrawhite nebo diamant. Rozdíly v barevnosti jsou vidět na obrázcích. Kromě ceny je ještě další nevýhodou těchto skel jejich menší tvrdost. Při neopatrném čištění je tedy vyšší riziko poškrábání.

OptiwhiteOptiwhite Optiwhite 

A ještě pár slov k lepení. Při lepení akvária je lepší použít černý silikon, neboť do něj prorůstají řasy mnohem méně ochotně, než do transparentního. Pro dno nádrže je vhodné použít dvojité sklo, neboť při neopatrné manipulaci uvnitř nádrže může spadlá část útesu dno poškodit. Namísto dvojitého dna ze skla je možné dovnitř vložit plastovou podložku. Je ovšem potřeba použít vhodný materiál.

Dále je potřeba si uvědomit, že hladina v mořském akváriu se pohybuje mnohem více, než ve sladkovodním. Proto se horní čast nádrže lemuje ( zpravidla plastovými pásky ) tak, aby solné nánosy při pohledu na akvárium nepůsobily rušivě.

Acryl ( akryl )

Díky zlepšování technologických vlastností dnes již nejsou vyjímečné akrylátové nádrže. Jedná se o čirý plast, který je možné nejen tvarovat, ale i vrstvit a spojovat tak, že spoje nejsou viditelné. Acryl je pro tyto své vlastnosti doménou především pro různě tvarované nádrže a potom také pro mega nádrže v oceanáriích.

             Pieter van Suijlekom's Reef Pieter van Suijlekom's Reef Okinawa Churaumi Aquarium - Kuroshio Sea Atlanta Georgia Aquarium

Beton

Mořské akvárium je možné postavit i z betonu. Tento materiál je využíván především při stavbě velkoobjemových nádrží. Po doplnění o průhledová skla, nebo akrylátové pláty a aplikaci ochranných vodotěsných nátěrů jsou takovéto nádrže k vidění především v oceanáriích.                          

 Dřevo

V našich končinách netradičním, ale např. v USA celkem rozšířeným materiálem na stavbu akvárií je dřevo. Většinou jsou používány různé druhy překližky - obyčejné i voděodolné, OSB desky apod. Do dřevěné "bedny", pečlivě vylité a vymazané epoxidem, silikonem, případně dalšími voděodolnými materiály, je vsazeno čelní ( případně i boční ) pohledové sklo, nebo akrylát. Výhodou takového akvária je jeho o mnoho nižší hmotnost, než v případě celoskleněného. Proto se takto dělají především vetší nádrže.

Reef z překližkových desek Reef z překližkových desek Reef z překližkových desek

Plasty, sklolaminát

Podobným způsobem, jako nádrže ze dřeva a akrylátu, se vyrábějí nádrže i ze sklolaminátu a plastů. V těchto případech jsou aplikovány technologie určené prioritně pro stavbu bazénů a jímek. Z plastů je používán hlavně polypropylen.

Polypropylen

Vytvořil: vik.vitek@gmail.com