Krmení

Úvodem považuji za nezbytné připomenout, že pro krmení v mořském akváriu bychom měli používat krmiva určená pro mořské živočichy. V případě, že toto základní pravidlo porušíme, vystavujeme naši nádrž nebezpečí v podobě zavlečení některých chorob, parazitů, řas apod. proti kterým nemají mořští obyvatelé přirozenou obranu. Další potíže mohou nastat při trávení takových krmiv, neboť ve svém přirozeném prostředí se mořští živočichové se sladkovodním krmivem nesetkávají. To platí například pro krmení perutýnů snadno dostupnými gupkami ( pavími očky ). Vzhledem k tomu, že ve sladké vodě mají rybky tvrdší kostru a tudíž i lebku než je tomu u mořských ryb, může u takto krmeného perutýna dojít k ucpání průchodu ze žaludku do střeva a tím k následnému úhynu ryby. Jedná se o tzv. FBS - Feeder Blockage Syndrome.

Krmení ryb

Asi nejčastěji používanými krmivy pro mořské ryby jsou mražení mořští korýši. Nejčastěji Žábronožka solná ( Artemia salina ), pro drobnější ryby pak humří vajíčka, cyklop, pro větší zas mysis, krill a gammarus .

Artemia salina  Humří vajíčka

Z výše uvedených důvodů je nevhodné mražené krmení určené pro sladkovodní ryby - nítěnky, komáří larvy ...

Dále se používají různé druhy sušeného krmení, většinou ve formě peletek. Vzhledem k velkému pohybu hladiny v mořském akváriu a hlavně existenci přepadu se nejeví vločková krmiva jako příliš vhodná. Obchodníci "s mořem" je proto v nabídce ani nemívají. Výjimku tvoří snad jen vločkované řasy.

Spectrum Thera A

Velmi vhodným krmením je živá artemia ( žábronožka solná ) - její líhnutí však s sebou přináší pro akvaristu jisté "nepohodlí" a proto je tato potrava používána spíše nárazově, anebo pro odchov potěru. Postup pro líhnutí artemií je mnohokrát podrobně popsán jak v akvaristické literatuře, tak na internetu a proto jej zde nebudu uvádět. Líhnutí je možné uskutečnit v líhni, vyrobené svépomocí např. z obyčejné PET lahve anebo v komerčně vyráběných líhních ( jejichž cena ovšem bývá značně vysoká ).

líheň DIY  líheň

 

Krmení si také můžeme vyrobit sami. Pokud se rozhodneme pro tento způsob, je potřeba dodržet několik zásad, aby vyrobené krmivo splňovalo to, co od něj očekáváme - tzn. rybám chutnalo, mělo patřičnou výživnou hodnotu, obsahovalo stopové prvky a případně i vitamíny, aminokyseliny atd.

Sám mám vyzkoušeno mražené krmení. K jeho výrobě používám u nás dostupné suroviny - mořské ryby, plody moře, nori řasu, tekuté krmení, aminokyseliny, vitamíny. Je důležité, aby použité suroviny nebyly nijak ochuceny a pokud možno ani tepelně zpracovány. Samozřejmě že je nelepší použít čerstvé ryby a plody moře, nicméně dají se použít i mražené ( v tom případě musíme počítat s o něco horší kvalitou krmiva ). Připravené ryby a plody moře nakrájíme na menší kousky, vložíme do mixéru, přidáme další ingredience a také drcený led ( ten omezí zvýšení teploty při mixování ). Mixujeme pouze krátce tak, abychom dosáhli požadované textury a ihned potom dáme zmrazit. Podle velikosti denní dávky zvolíme i způsob zamražení - v tenkých plátech, v miskách na výrobu ledu, v blistrech z komerčně prodávaného krmení nebo z bonboniér ... atd. Do krmiva je možné přidat i jikry ze sladkovodních ryb, např. z vánočního kapra ;)

krmení

Bodlokům a dalším, nejen býložravým rybám, můžeme předložit kromě Nori řasy také listy salátu anebo kousky banánu. S takovým krmením bychom to ale neměli moc přehánět, neboť to jsou jen náhražky jejich přirozené potravy.

Krmení korálnatců a ostatních živočichů

Hlavním zdrojem potravy většiny korálnatců v našich akváriích jsou mikroskopické řasy zooxanthely, které žijí uvnitř resp. těsně pod povrchem těla korálnatce a jsou vyživovány světlem ( fotosyntéza ). Tyto zooxanthely mají také na svědomí zbarvení korálu. Některým korálnatcům takováto výživa postačuje a není nutné je více krmit, protože něco navíc si vždycky uloví při krmení ryb. Jedná se především a širokou paletu SPS korálů a celou řadu měkkých korálnatců. Nicméně ne všem druhům pouhé světlo postačuje a tak pokud chceme mít prosperující reef, musíme přistoupit k přikrmování anebo rovnou k cílenému krmení.

Ke krmení korálnatců existuje na trhu celá řada krmiv. Jsou dodávána jak ve formě tekuté, tak jako granule nebo prach. Krmení pro korálnatce si také můžeme vyrobit ( jak jsem uvedl výše, v části Krmení ryb )

Cílené přikrmování je vhodné zejména u LPS korálnatců, kterým můžeme, podle velikosti jedince, předložit i různě velké kusy krmiva, určeného pro ryby. Např. koráli Fungia je možné bez problémů krmit i většími kousky ryb.

( bude doplněno )

Vytvořil: vik.vitek@gmail.com